0%
Posted inZdrowie

Pierwsze objawy ciąży

Bardzo wiele kobiet starających się o dziecko przez cały miesiąc wypatruje objawów, które mogą świadczyć o tym, że są one już w ciąży. Prawda jest taka, że w większości pierwsze objawy ciąży są tak delikatne, że można uznać je za inne dolegliwości, niepowiązane z zapłodnieniem. Jednak kobieta, która jest czujna i obserwuje swój organizm, może dojść do wniosku, że zostanie mamą jeszcze przed zrobieniem testu ciążowego.

Zmiany i wahania nastrojów

Hormony u przyszłej mamy zaczynają działać już w chwilę po zapłodnieniu, dlatego nie ma się co dziwić, że kobieta bardzo często bywa rozdrażniona, płaczliwa, czy też ulega wahaniom nastrojów. Bardzo często w ten sposób kobiety właśnie zaczynają podejrzewać, że mogą być w ciąży – lub też sugerują im to ich partnerzy, zmęczeni jazdą na emocjonalnym rollercoasterze. O dziwo, podejrzenia te bardzo często okazują się słuszne, a test ciążowy daje wynik pozytywny.

Powiększone piersi

Objaw ten występuje u większości kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Ujawnia się on jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Kobiety mogą zauważyć, że ich piersi są nieco powiększone, obrzmiałe i opuchnięte. Wydają się też być tkliwe i o wiele bardziej wrażliwe na dotyk, niż dotychczas. Staniki mogą wydawać się przyciasne i powodować spory dyskomfort. Wszystko dzięki progesteronowi, który zaczyna zaprowadzać w organizmie nowe porządki.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Okazuje się też, że jeśli dojdzie do zapłodnienia, układ trawienny kobiety zaczyna działać zupełnie inny sposób. Jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki przyszłej mamie mogą dokuczać wzdęcia, zaparcia oraz uczucie ciężkości w żołądku. W okresie wczesnej ciąży mogą także pojawić się różnego rodzaju zachcianki, czasem na te smaki, których kobieta przed ciążą nie tolerowała.

Osobnym tematem są poranne mdłości, które również mogą pojawić się na bardzo wczesnym etapie. Potrafią one skutecznie utrudnić ciężarnej życie, sprawiając że przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów staje się bardzo utrudnione. Poranne mdłości, wbrew swojej nazwie mogą pojawiać się praktycznie przez cały dzień, a u niektórych ciężarnych przybierają naprawdę uporczywą postać, która doprowadza do hospitalizacji.

Potwierdzenie ciąży

Wielu kobietom, które planują dziecko, zależy na tym, by dowiedzieć się o ciąży jak najwcześniej. Wszystko dlatego, by w szczególny sposób móc zadbać o swoje zdrowie. Dlatego panie, które podejrzewają, że mogło u nich dojść do zapłodnienia, powinny skierować swoje kroki do apteki, w celu zakupu testu ciążowego. Warto tylko pamiętać, że nie należy go wykonywać zbyt wcześnie – idealnym terminem jest dzień spodziewanej miesiączki. Warto także wybrać test o wysokiej czułości, który wykrywa ciążę na bardzo wczesnym etapie. Jeśli kobieta nie potrzebuje żadnych leków i czuje się dobrze, wizyta u lekarza na tak wczesnym etapie nie jest wskazana. Można udać się do niego najwcześniej dwa tygodnie po dniu spodziewanej miesiączki – wtedy lekarz przy pomocy USG będzie w stanie potwierdzić, że rzeczywiście doszło do zapłodnienia.


Dodaj komentarz