0%
Posted inDom

Jak zaplanować działanie systemu nawadniającego ogród?

Oczywiste jest to, że kondycja ogrodu zależy w dużej mierze od podlewania roślin. Podczas projektowania naszego wymarzonego ogrodu powinniśmy już wtedy rozmyślać nad zaimplementowaniem skutecznego systemu nawadniania. Dzięki niemu wszystkie rośliny będą zdrowo wzrastać.

Nawadnianie ogrodu jest szczególnie ważne latem. W ten sposób będziesz mógł stworzyć odpowiednie warunki do uprawy warzyw, owoców, krzewów, trawy czy kwiatów. Systemy nawadniające mogą składać się ze zraszaczy, linii kroplujących, pomp oraz sterowników. Dodatkowo możemy je wyposażyć w czujniki wilgotności czy czujniki deszczu. Dzięki temu możemy idealnie dopasować poziom poboru wody. Niektóre modele pozwalają także na sterowanie systemem nawadniającym zdalnie za pomocą telefonu.

Planowanie nawadniania ogrodu

Na samym początku warto nanieść nasz projekt nawadniania na projekt ogrodu. Wtedy będziemy mogli wyznaczyć miejsca, gdzie znaleźć się będą miały zraszacze lub linie kroplujące. Zasięg zraszaczy powinien się pokrywać dzięki czemu dostarczymy wodę każdym roślinom. Pełne działanie zraszaczy sięga około 60% jego zasięgu. Woda poza tą granicą nie dociera już tak samo intensywnie. Może ona zostać także zniesiona przez wiatr. Konieczne jest więc sprawienie, że zasięgi zraszaczy będą na siebie nachodziły.

Wybór pompy do nawadniania ogrodu

Pompa jest tak naprawdę sercem całego systemu nawadniania ogrodu. Jej wybór ma więc bardzo duże znaczenie. Aktualnie wyróżniamy trzy rodzaje pomp. Ich wybór będzie zależny od tego, jaki rodzaj zbiornika lub studni posiadasz.

Pompy powierzchniowe w momencie uruchamiania nie wymagają zalania wodą. Może więc znajdować się ona poza zbiornikiem lub studnią. Sama woda jest doprowadzana do pompy za pomocą węża ssącego. Jest ona bardzo łatwa w użytkowaniu. Może być bez problemu stosowana jako przenośna oraz stacjonarna. Wysokość ssania takich pomp nie przekracza siedmiu metrów.

Do głębszych studni konieczny będzie agregat, który składa się z pompy oraz silnika przystosowanego do pracy w wodzie. W takiej sytuacji silnik musi znajdować się pod lustrem wody. Zazwyczaj są one odporne na korozję, dzięki czemu spokojnie przebywają w wodzie bez ryzyka uszkodzeń. Maksymalnie tłoczą one wodę z głębokości do 20 metrów.

Pompy głębinowe są przeznaczone do studni wierconych. Muszą mieć one jednak wystarczającą średnicę rury osłonowej.

Automatyczny system nawadniający ogród

Obecnie automatyczny system nawadniający ogród cieszy się coraz większą popularnością. Instalacja ta działa według wcześniej zapisanych ustawień. Jest to możliwe dzięki sterownikowi, który umożliwia zaprogramowanie całego schematu. Możemy więc ustawić jego działanie tak, aby optymalnie nawadniał poszczególne strefy ogrodu. Jest to bardzo przydatne, jeśli posiadamy w ogrodzie wymagające rośliny, które muszą być inaczej traktowane niż reszta. System podlewający rośliny dzięki czujnikom sam dopasuje częstotliwość oraz natężenie zużycia wody. Dostępne są aktualnie czujniki pory dnia, wilgotności i opadów. Ogromną zaletą takich systemów jest także zdalne sterowanie, dzięki czemu możemy nawadniać nasz ogród nawet nie będąc w domu.


Dodaj komentarz