0%
Posted inDom

Gdy budowa wymyka się spod kontroli

Każdy, kto budował swój dom samodzielnie oraz każdy deweloper doskonale wie, że budowy mają to do siebie, iż lubią wymykać się spod kontroli. Nie jest łatwe przewidzenie wszystkiego, co może się na niej wydarzyć, dokładnie oszacowanie kiedy ona się zakończy oraz jak będą wyglądać poszczególne etapy budowy. Wiele zależy od rzeczy, na które tak naprawdę sam inwestor nie ma wpływu. I tu warto wiedzieć, co zrobić, gdy wszystko nie idzie tak jak powinno.

Sprawy urzędowe

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie pozwolenia, projekty, przyłącza – zajmują wiele czasu. By zebrać odpowiednią dokumentację, czasem potrzeba kilku miesięcy, by mieć pewność, że inwestor już może rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu na działce, którą kupił. Na to jednak nie ma się wpływu, dlatego też planując budowę warto dużo wcześniej rozpocząć procedury z załatwianiem dokumentacji. Na stronie urzędów dokładnie jest wskazane, jakie papiery są wymagane, więc dobrze jest wszystko zgromadzić za jednym razem, by nie przeciągać procedur w czasie.

Brak odpowiednich fachowców

W dzisiejszych czasach to ogromny problem, gdyż wielu cenionych profesjonalistów z branży budowlanej albo zrezygnowało z wykonywania zawodu, albo wyjechało poza granice naszego kraju. Z kolei, te najlepsze firmy budowlane mają tyle pracy, że trzeba na nie czekać nawet i kilka miesięcy, gdyż ich terminarz jest wypełniony po brzegi. Warto jednak to zrobić, gdyż polecani fachowcy, którzy są terminowi, mają doświadczenie w wielu pracach oraz posiadają odpowiednią wiedzę budowlaną są naprawdę na wagę złota. Jeżeli takich się znajdzie – koniecznie trzeba zarezerwować u nich termin.

Brak materiałów

Nie ma nic gorszego na budowie jak moment, gdy fachowcom brakuje materiałów do pracy. To powoduje niepotrzebne postoje, frustrację i tym samym termin zakończenia budowy znacznie się przeciąga. Dlatego też, jeszcze przed rozpoczęciem prac, np. na etapie załatwiania dokumentacji warto zamawiać materiały budowlane z hurtowni, by mieć pewność, że wszystko zostanie dostarczone na wskazany adres na czas. Można w tej kwestii skonsultować się z wybraną firmą budowlaną, gdyż fachowcy podpowiedzą, co warto kupić i co jest opłacalne, a co kompletnie się nie przydaje. Na budowie oszczędność każdej złotówki ma ogromne znaczenie.

Sprzęt to podstawa

Duże firmy budowlane zazwyczaj dysponują swoimi maszynami. Jednak zdarza się tak, iż nie każdy sprzęt jest w ich zasięgu. Wiele maszyn można więc wypożyczyć praktycznie od ręki w miejscach, które wynajmują taki fachowy sprzęt budowlany. Klienci (zarówno indywidualni, jak i większe firmy) mogą liczyć na to, iż na miejscu i “od ręki” wypożyczą to, co jest im niezbędne do pracy na konkretnej budowie. Warto wziąć pod uwagę to, by umawiać się z wyprzedzeniem na wypożyczenie konkretnego sprzętu, gdyż w wielu przypadkach takie firmy są po prostu rozchwytywane, a na ich asortyment nawet są zapisy. Dlatego, gdy będzie potrzebna koparka, rusztowanie, walec, odkurzacz przemysłowy, wiertarki czy cokolwiek innego – trzeba z takiej oferty skorzystać.


Dodaj komentarz