Ekipa budowlana poszukiwana
By budowa przebiegała sprawnie i szybko, fachowcy znają już pewne tricki, dzięki którym to przedsięwzięcie idzie zgodnie z planem. Dlatego też, wielu inwestorów zgodnie twierdzi, iż dobra ekipa to klucz do sukcesu i na takich ludzi trzeba postawić. Gdzie jednak ich szukać? Na jakie osoby warto zwrócić uwagę? Czy trzeba popisywać umowę z fachowcami, czy wystarczą ustne ustalenia? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź poniżej.
Ekipa budowlana
Ekipa budowlana to tak naprawdę podstawa, która gwarantuje, że prace przebieganą szybko, sprawnie i co najważniejsze zgodnie z wymaganiami klienta. W obecnych czasach znalezienie ludzi, którzy są rzetelni i fachowi jest bardzo trudne. Wielu profesjonalistów wyjechało po prostu za granicę, a ci co zostali i mają fach w rękach – często mają tyle pracy na kilka miesięcy do przodu, że bardzo ciężko “wbić” się w ich kalendarz. Są także osoby, które ogłaszają się w lokalnej prasie oraz w internecie i które gotowe są do pracy na już. Zanim jednak podejmie się z nimi współpracę warto zasięgnąć opinii o danej firmie, by mieć pewność, że jest to solidna, sprawdzona grupa, która zna się dobrze na pracach budowlanych.
Gdzie szukać dobrej ekipy?
Osoby, które szukają budowlańców najczęściej najpierw podpytują rodzinę, przyjaciół i znajomych, którzy etap budowy domu mają już za sobą. Wówczas z polecenia można trafić na naprawdę świetnych ludzi, którzy są rzetelni i słowni. Jednak, gdy nie ma się w zasięgu takich osób, trzeba skorzystać z ofert i ogłoszeń w prasie oraz w internecie.
Wówczas warto dobrze się przyjrzeć takim ogłoszeniom oraz osobom oferującym swoje usługi. Warto poszukać w internecie opinii innych o konkretnej firmie lub zwrócić się z prośbą do jej pracowników o pokazanie kilku wykonanych do tej pory prac.
Umowa to podstawa
Dawniej nikt nie myślał o tym, by podpisywać z firmą budowlaną umowę. Dziś to jednak podstawa, która gwarantuje bezpieczeństwo obu stron. Poleca się szczególnie klientom indywidualnym, którzy zatrudniają określonych fachowców, by dokładnie opisać w umowie zakres zleconych prac, termin ich realizacji itp. To wszystko będzie działało motywująco na fachowców, którzy będą chcieli otrzymać wynagrodzenie zgodnie z tym co jest zawarte w takiej umowie. Ponadto, dzięki takiej formie zawierania współpracy, można uniknąć wielu konfliktów i nieprzyjemności, które bardzo często zdarzają się na budowie. Po kilku miesiącach od ustaleń ustnych zazwyczaj nie każdy dokładnie pamięta na co się umówił lub po prostu z momencie, gdy przychodzi zmęczenie i przeciążenie – nie chce się wykonywać już pewnych prac. Umowa chroni klienta przed niedociągnięciami ze strony firmy budowlanej, która na jej podstawie będzie musiała to po prostu wykonać. Jeżeli klient nie do końca wie, jak stworzyć taką umowę – warto skonsultować się z prawnikiem, który na pewno taki wzór umowy w zaledwie kilka godzin dla klienta przygotuje. Ważne, by zawarte w niej były wszystkie ustalenia pomiędzy umawiającymi się osobami, terminy oraz ostateczna cena.