0%
Posted inBiznes i finanse

Finanse osobiste – pomysły na dodatkowe dochody

Troska o finanse osobiste to nie tylko oszczędzanie. Liczy się także wysokość dochodów uzyskiwanych systematycznie. Co w sytuacji, kiedy średnio jest się zadowolonym z obecnej pensji? W jaki sposób szukać dodatkowych źródeł zarobku?

Kwalifikacje i szkolenia

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy istnieje możliwość rozwoju w obrębie aktualnej ścieżki zawodowej. Jeśli tak, łatwo można poszerzyć swoje kompetencje. To powinno przełożyć się bezpośrednio na podwyżkę lub ułatwić znalezienie bardziej intratnej posady.

Co jednak, jeśli rozwijanie się w wybranym zawodzie z jakichś przyczyn nie ma racji bytu? Można się przekwalifikować. Obecnie rynek pracy największe możliwości roztacza przed programistami. Oczywiście nie jest to zajęcie dla wszystkich. Przebranżowienie się ma sens tylko wówczas, jeśli nowa dziedzina będzie zgodna z zainteresowaniami i charakterem konkretnej osoby.

Rozwiązania dla aktywnych

Nabywanie nowych umiejętności jest czasochłonne. Często też wiąże się z ponoszeniem dodatkowych wydatków. Nakłady czasowe i pieniężne zaczną dopiero w przyszłości przekładać się na poziom finansów osobistych. Co zrobić, jeśli od razu chce się zarabiać więcej?

Jest kilka możliwości znalezienia dodatkowych źródeł dochodów. Większość z nich wiąże się z wykonywaniem jakiejś pracy dorywczej, w niepełnym wymiarze godzin. Można zostać kierowcą Ubera lub Bolta, dostawcą jedzenia, udzielać korepetycji, bądź pisać teksty SEO. Alternatyw jest wiele i każdy powinien bez problemu znaleźć opcję jak najbardziej odpowiednią dla siebie.

Pasywne źródła dochodów

Niestety, nie każdy dostał w prezencie bądź odziedziczył mieszkanie, które może przeznaczyć na wynajem. To najlepszy przykład pomysłu na dochód pasywny. Wiąże się jednak z poniesieniem dużych nakładów bądź podjęciem wysokiego ryzyka kredytowego. Jest to opcja do rozważenia, ale nie dla wszystkich. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, takich jak nieuczciwy lokator, akt wandalizmu czy klęska żywiołowa, może okazać się obciążeniem dla finansów osobistych, zamiast ich podporą.

Hobby, które daje korzyści materialne

Czasami da się powiązać zainteresowania z otrzymywaniem mniej lub bardziej systematycznych zastrzyków dodatkowej gotówki. Jeśli ktoś np. uwielbia pisać wiersze lub opowiadania, warto, aby wysyłał najlepsze z nich na konkursy literackie.

Zawsze warto chwalić się swoją pasją w Internecie. Prowadzić bloga bądź vloga. Pomyśleć o wydaniu poradnika w określonej dziedzinie. Każda publikacja to również świetne, a przy tym mało ryzykowne źródło dochodu pasywnego. Dostępne dla wszystkich. Kreatywność zawsze jest honorowana przez otoczenie. Ludzie poszukują wiedzy w najprzeróżniejszych dziedzinach.

Konkluzja

Najlepiej połączyć działania doraźne z tymi obliczonymi na przyszłe efekty. Już teraz znaleźć pomysł na choćby niewielką poprawę finansów osobistych poprzez podjęcie dodatkowego zajęcia. Jednocześnie skoncentrować się na rozwoju, nabywaniu nowych kwalifikacji bądź poszerzaniu obecnych.


Dodaj komentarz