Jak kontrolować finanse w firmie?
Przedsiębiorca prowadzący własną firmę musi borykać się z wieloma problemami, zarówno na etapie jej zakładania, jak i rozwoju. Najbardziej problematyczne, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, jest zwykle okiełzanie finansów firmy. Na samym początku najwięcej kłopotów sprawiają wydatki, które zwykle przekraczają zyski. Niemniej jednak kiedy po pewnym czasie finanse firmy zaczynają się stabilizować, pojawiają się nowi kontrahenci, możliwości inwestycyjne i ewentualne kredyty, tym bardziej należy się zaangażować w kontrolowanie finansów firmy.
Podstawowa wiedza o finansach
Aby prowadzić własną firmę, wcale nie trzeba być ekspertem z dziedziny ekonomii czy finansów. Co więcej, zdecydowana część przedsiębiorców to osoby, które z tymi dziedzinami nie mają nic wspólnego. Mogą być za to ekspertami w projektowaniu, gotowaniu, szyciu czy tworzeniu mebli. Niemniej jednak każda osoba, która decyduje się dzielić ze światem dziełami swoich rąk poprzez ich sprzedaż, lub świadczyć usługi w danej dziedzinie, musi założyć własną firmę.
Oczywiście istnieje możliwość powierzenia kontroli nad finansami firmy osobie trzeciej, niemniej jednak wiąże się to z zatrudnieniem kolejnej osoby, co w przypadku początkujących przedsiębiorców nie zawsze jest możliwe. Dlatego też każda osoba, która decyduje się na założenie własnej firmy, powinna zdobyć jak najwięcej informacji na temat organizacji budżetu firmy czy zarządzania jej finansami. Świetnym sposobem jest zapisanie się na szkolenie dla nowych przedsiębiorców, podczas którego można nabyć ogrom wiedzy na temat podstaw ekonomii i finansów.
Finanse firmowe – budżet firmowy oraz rachunek zysków i strat
Wraz z początkiem każdego roku kalendarzowego warto pochylić się nad opracowaniem szczegółowego budżetu firmy na nadchodzący rok. Budżet powinien zawierać szacunkowe kwoty, które przedsiębiorca będzie musiał wyłożyć na wydatki związane z prowadzeniem firmy. Do podstawowych wydatków zaliczyć można wynajem i wyposażenie biura, eksploatacja sprzętów biurowych, koszty związane z podróżami służbowymi oraz pensje dla pracowników. Każdy odpowiedzialny przedsiębiorca powinien także posiadać budżet awaryjny, który pozwoli firmie przetrwać około trzech miesięcy, nawet jeśli nie będzie ona generowała żadnych przychodów.
Budżet firmowy jest tylko jednym z elementów, dzięki którym łatwiej jest kontrolować finanse firmy. Kolejnym narzędziem, które pozwoli przedsiębiorcy osiągnąć pełną kontrolę nad wydatkami i wpływami firmy, jest prowadzenie rachunku zysków i strat. W odróżnieniu od budżetu firmowego, który zwykle jest opracowywany na początku roku, rachunek zysków i strat wykonuje się, gdy rok zbliża się ku końcowi. Dzięki rzetelnie i regularnie opracowywanemu rachunkowi zysków i strat, każdy przedsiębiorca będzie miał przejrzysty widok na zyski, które jego firma wygenerowała w danym okresie oraz koszty, które musiał ponieść, aby zysk mógł zostać osiągnięty. Oprócz tego rachunek zysków i strat daje przedsiębiorcy jasne zestawienie kwot, które jego firma utraciła w ciągu danego okresu.