0%
Posted inBiznes i finanse

Finanse osobiste – gdzie szukać oszczędności?

W dobrym zarządzaniu finansami osobistymi liczy się umiejętność oszczędzania. Innymi słowy zastępowania rozwiązań droższych, tańszymi, jednak o zbliżonej użyteczności. Tak, aby nie pogorszyć komfortu swojego życia. Ważne jest postrzeganie bieżącej konsumpcji poprzez pryzmat jak najlepszego stosunku jakości do ceny. Gdzie przeważnie można znaleźć największe pole manewru do oszczędności?

Eliminowanie produktów niezdrowych

Wszyscy, którzy palą, często odwiedzają fast foody, zamawiają do domu pizzę, wypijają regularnie całe ośmiopaki piwa, objadają się chipsami czy słodyczami mają doskonałą okazję do tego, żeby zarówno zaoszczędzić, jak i zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wyeliminowanie papierosów, alkoholu oraz wysokoprzetworzonej żywności każdemu wyjdzie na dobre.

Jeśli chodzi o finanse osobiste, to nie tylko sposób na oszczędności bieżące. Wystarczy uruchomić nieco wyobraźnię. Regularna zła dieta prowadzi do poważnych schorzeń m.in. cukrzycy, nadciśnienia, nowotworów. Ich leczenie może wiązać się w przyszłości z naprawdę wysokimi kosztami. Jeśli więc, ktoś wybiera jabłko, zamiast paczki chipsów, oszczędza nie tylko 4 zł na różnicy.

Cięcie rachunków

Kolejny obszar, który daje gigantyczne możliwości. Wymiana żarówek na energooszczędne lub inteligentne, nawyk gaszenia światła w pomieszczeniu, w którym nie ma nikogo, wyłączanie urządzeń z prądu, zamiast przełączania w tryb stand by, częstsze branie pryszniców zamiast kąpieli, zakręcanie wody na czas namydlania rąk. Zmiana dostawcy energii elektrycznej lub odbiorcy nieczystości. Wymiana pieca. Wystarczy włączyć kreatywne myślenie, żeby zaoszczędzić nawet kilkaset zł w skali roku. Najwspanialsze, że działania mające na celu zoptymalizowanie finansów osobistych poprzez zredukowanie rachunków bieżących są najczęściej proekologiczne.

Czy to jest niezbędne?

Jedną ze strategii skutecznego oszczędzania, jest zadawanie sobie tego pytania przed każdym zakupem. Np. w sklepie obuwniczym, kiedy przymierza się szpilki, można uzmysłowić sobie, że ma się już 11 podobnych par butów. Może więc tym razem można się obejść bez ponoszenia tego wydatku.

Pytanie to da się odnieść też do posiadanych już rzeczy. Np. ile z tych 11 par rzeczywiście jest potrzebnych. Być może tylko 3, więc warto zrobić miejsce w szafie. Wystarczy wystawić obuwie na sprzedaż w Internecie, by przy okazji zarobić coś ekstra.

Zaprzestanie spalania pieniędzy

Z posiadaniem niepotrzebnych butów problem jest jednak dosyć niewielki. Zajmują one co prawda miejsce, ale nie generują dodatkowych kosztów. Inaczej sprawa ma się jeśli chodzi o auta. Często w rodzinie jest zbyt dużo samochodów. Są 3, gdy wystarczyłyby 2. Są 2, a wystarczyłby 1. Warto więc przede wszystkim zredukować liczbę posiadanych pojazdów.

Bardzo popularne są auta masywne, o dużej pojemności silnika. Bo bezpieczniejsze, bo bardziej użyteczne, bo wygodniejsze itd. Zawsze znajdzie się jakieś uzasadnienie, nawet kiedy zakup obiektywnie jest mało racjonalny. Jeśli samochód służy głównie do dojazdów do pracy, warto zmienić je na bardziej ekonomiczne auto miejskie.


Dodaj komentarz