0%
Posted inBiznes i finanse

Dlaczego wybór odpowiedniego oleju jest tak ważny?

Do prawidłowego funkcjonowania silnika potrzebny jest odpowiedni olej silnikowy. Jeżeli zdecydujemy się na zły płyn, możemy narazić się na zatarcie silnika. Olej silnikowy odpowiada za żywotność oraz kondycję silnika.

Dlatego bardzo ważna jest jakość oleju, jego lepkość oraz przestrzeganie terminów wymiany oleju w samochodzie. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat olejów silnikowych.

Jeżeli zależy nam na prawidłowej pracy naszego samochodu, warto zapewnić odpowiednie smarowanie. Dobre rozprowadzenie oleju zapewni nam ochronę części ruchomych silnika. Warto jednak pamiętać, że należy regularnie sprawdzać ilość oleju w pojeździe. Nie może go być za mało, ale nie może też być za dużo. Mała ilość płynu sprawi, że nie do wszystkich elementów silnika dotrze smarowanie.

W taki sposób możemy zatrzeć silnik, przez co go nie uruchomimy. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zadzwonienie po pomoc drogową. Warto więc przed podróżą zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom oleju. Z kolei zbyt duży poziom oleju sprawia, że zwiększa się ciśnienie w układzie korbowym. W tym przypadku uszczelki mogą się wydmuchać.

Rodzaje olejów silnikowych

Przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego bardzo ważny jest jego rodzaj. Warto więc zajrzeć do książki obsługi pojazdu, gdzie znajdziemy wytyczne wskazane przez producenta samochodu odnośnie oleju. W ten sposób powinniśmy wybrać odpowiedni olej silnikowy do naszego samochodu. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje olejów silnikowych. Sprawdź ten olej do silnika benzynowego.

Pierwszym są oleje mineralne, które stosuje się raczej w starszych samochodach. Są to raczej słabsze płyny silnikowe, które nie zapewniają należytej ochrony nowych silników. Obecnie producenci skupiają się głównie na olejach syntetycznych, które świetnie sprawdzają się w przypadku nowych modeli aut. Zapewniają najlepszą ochronę silnika, mają wysoką odporność na utlenianie się i dodatkowo przeciwdziałają osadzaniem się zanieczyszczeń.

Ostatnim rodzajem są oleje półsyntetyczne, które są połączeniem oleju mineralnego oraz syntetycznego. Dzięki temu mają one uniwersalne właściwości i świetnie sprawdzają się w samochodach z większym przebiegiem. Może być to dobre rozwiązanie jeśli kupując auto nie wiesz, jaki olej był stosowany wcześniej.

W jaki sposób olej chroni silnik?

Podstawową pielęgnacją naszego samochodu powinno być odpowiednie smarowanie ruchomych elementów w silniku. Olej silnikowy oprócz bazy olejowej posiada w swoim składzie jeszcze dodatki zapobiegające zużyciu czy modyfikatory tarcia. W ten sposób minimalizujemy szansę na zatarcie się silnika. Co więcej, oleje silnikowe posiadają dodatki myjące i dyspergujące, przez co łatwiej jest nam utrzymać silnik w czystości.

Jednak olej silnikowy ma jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chłodzi on rozgrzane części, przez co silnik utrzymuje stałą i odpowiednią temperaturę. Chroni on także silnik przed korozją. Korzystanie z odpowiedniego oleju silnikowego pozwoli nam skutecznie przedłużyć żywotność samochodu.


Dodaj komentarz